Historie

Historie hodu holínkou ve světě

  

Počátky hodů holínkou vedou do Finska, stejně jako v případě dalších bizarních soutěží: hodu mobilem, bažinového fotbalu, chytání komárů, sezení na mraveništi, běhu s manželkou na zádech i vytrvalostních soutěží v sauně. Sami Finové tvrdí, že vymysleli tyto soutěže, když seděli po saunování na terase v lehce opilém stavu. Druhá verze tvrdí, že hod holínkou provozovali finští rybáři na konci 19. století. Jakékoliv prameny k tomu ovšem chybí.

 

Faktem je, že v roce 1975 byl ve Finsku založen první sportovní tým hodu holínkou, byla založena mezinárodní organizace a v roce 1992 se konalo první mistrovství světa, které se od té doby koná každoročně. Mistrovství světa na jaře roku 2019 hostil Nový Zéland, v minulosti to bylo například Polsko, Německo, Itálie atd. Hody holínkou jsou populární nejen ve Finsku a Novém Zélandu, mezinárodních závodů se účastní závodníci ze Švédska, Estonska, Ruska, Německa, Velké Británie, Itálie. Mezinárodní organizace hodu holínkou IBTA se sídlem ve Finsku (Helsinky) se snaží dále popularizovat tento sport.

Světový rekord drží z roku 2012 Antti Ruusuvirta z Finska výkonem 68,03 metru a v ženské kategorii Elina Uustalo, také z Finska, hodem 49,35 metru.

 

Historie hodu holínkou v České republice.

 

  

První holínkářský tým na území Čech, Moravy a Slezska vznikl v červnu 2019 v Golčově Jeníkově. Tým GJ HOLIGUM - více, než 20 dětí, žen a mužů - absolvoval první trénink 27. června 2019 na místním fotbalovém hřišti, za účasti běžkyně Jarmily Kratochvílové. V červenci 2019 byla kontaktována mezinárodní asociace hodu holínkou se sídlem ve Finsku, jejíž vedení potvrdilo, že v České republice dosud nebyl aktivní žádný holínkářský tým a do současnosti nikdo nereprezentoval Českou republiku na každoročním světovém šampionátu.

Po dohodě zorganizovli holínkáři a holínkářky v Golčově Jeníkově 1. mistrovství České republiky hodu holínkou 28. října 2019, které se stalo současně kvalifikací na mistrovství světa, jež se koná v roce 2020 ve Francii.

Na mistrovství ČR bylo rozdáno mnoho sad medailí - pro 14 dětských, mládežnických a juniorských kategorií, a dále v soutěži mužů, žen a týmů. Vítězové v kategorii mužů a žen získali tolik litrů piva, kolik hodili metrů